Zkušenosti s Macbook Air M3: lehký, praktický, každodenní
i Zdroj: PCTuning.cz
Mobilní zařízení Recenze Zkušenosti s Macbook Air M3: lehký, praktický, každodenní

Zkušenosti s Macbook Air M3: lehký, praktický, každodenní | Kapitola 3

Michal Rybka

Michal Rybka

27. 4. 2024 17:00 49

Seznam kapitol

1. Otevřete a pracujete 2. Hardware 3. Ekosystém a příslušenství 4. Pro běžné lidi na běžnou práci

Byly doby, kdy Macbook Air ohromoval hlavně svými kompaktními rozměry. Dnes bych ho označil za praktický každodenní stroj, se kterým neuděláte chybu, pokud máte rádi systém od Apple.

Reklama

Pro instalaci můžeme používat AppStore, nicméně Open Source programy si můžete taky stahovat a instalovat, není to nijak těžké a dává to k dispozici software s logikou ovládání kterou chápu – za ta léta jsem přivykl Open Office / Libre Office – a funguje tu stejně dobře jako vždycky. Pokud tedy patříte mezi „Windows mostly“ uživatele, ale přemýšlíte o Macbooku proto, že má naprosto boží výdrž na baterii, tak se s tím pracovat dá.

Celé je to zcela uzavřené a nerozšiřitelné, s dobrou vůlí a Boží pomocí půjde vyměnit baterka, ale pokud se dívám na Macbook Air jako na pragmatickou volbu pro nenáročnou práci, nevidím tu chybu. Základní věc, se kterou se musíte smířit, je svázání s iCloudem, který je důležitý pro jednoduché sdílení souborů a organicky se táhne celým systémem. Je víceméně jasné, že je to technika, jak vás víc zatáhnout do ekosystému Apple, ale pokud jste nenároční uživatelé, tak to opravdu nemusí být problém.

Nabíječka, kterou ke stroji dostanete, má výkon jenom 35 W (!!!) a přitom dva výstupy USB-C (!), což mi přijde jako věru bizarní kombinace. Nabíječka je na dnešní poměry slabá a hravě ji trhne kde jaká powerbanka, ale zase má dva výstupy a je poměrně malá, což ji dělá ideální pro cestování: Nakrmíte z ní jak Macbook, tak i iPhone. Jiní výrobci, jako Asus, ale už předvedli, že do podobné velikosti nacpou 65 W, což dokazuje, že by mohlo být o dost líp, zvláště u modelů s vyšší pamětí a předpokládám i vyšší zátěží v chodu by nebylo marné mít těch 65 wattů.

Zkušenosti s Macbook Air M3: lehký, praktický, každodenní
i Zdroj: PCTuning.cz
Zkušenosti s Macbook Air M3: lehký, praktický, každodenní
i Zdroj: PCTuning.cz
Zkušenosti s Macbook Air M3: lehký, praktický, každodenní
i Zdroj: PCTuning.cz
Zkušenosti s Macbook Air M3: lehký, praktický, každodenní
i Zdroj: PCTuning.cz

Dodávaný adaptér má vážně jenom 35 wattů. To je na dnešek nezvykle málo. Adaptér má dva výstupy USB-C, takže můžete současně nabíjet třeba iPhone.

Dalším zásadním limitujícím faktorem jsou pouze dva porty Thunderbolt 3, na což jsme si asi už u Airu zvykli. Přes ně se dají připojit dva displeje – anebo uděláte to, co je logičtější, totiž pořídíte si dock s Thunderbolt 3 s podporou nabíjení a máte doma stanici, do které máte nastrkané disky, monitory, čtečky na paměťovky a taky 100W nabíječku, zatímco tu od Apple vozíte v batohu „co kdyby“.

Zkušenosti s Macbook Air M3: lehký, praktický, každodenní
i Zdroj: PCTuning.cz
Zkušenosti s Macbook Air M3: lehký, praktický, každodenní
i Zdroj: PCTuning.cz

 Na levé straně najdeme MagSafe 3 a dva porty USB-C / Thunderbolt 3. To musí stačit každému! Na pravé straně je pak kombinovaný jack pro headset.

V praxi musím říct, že se mi stroj líbí – a to hlavně v jeho nižších konfiguracích, kdy mi cena ještě přijde v pásmu příčetnosti s tím, že vidím ohromnou výhodu v jeho extrémní výdrži na baterii při běžném použití. Pravda, chová se to jako ultrabook, čili dojezd velice záleží na způsobu využití a čím více bezdrátově komunikujete a čím více trýzníte CPU v zátěži, tím to je horší, ale i v takovém případě máte celkem nadstandardní výdrž, protože to prostě je velmi efektivní procesor. Je to super mašina na celodenní courání se po kavárnách a psaní a surfování s tím, že když se baterka krátí, dá se to dobít jak přes Magsafe, tak i přes USB-C, a to prakticky z každé lepší nabíječky na mobil.

I klávesnice a touchpad mi přijdou skvělé – a pokud bych měl shrnout úvahu, proč jít do nového Macbooku Air s M3, a ne do starších bratříčků, vypíchl bych 1) vyladěnou klávesnici, na které se dá fakt dobře psát a 2) faktu, že to neleželo roky ve skladu, takže to má opravdu novou baterku.

Pokud jde o moje subjektivní stížnosti, jako obvykle bych si zahudroval na téma, že v MacOS a ve Windows je „všechno podobně, ale lehce jinak“, což zatraceně komplikuje přechod mezi těmito dvěma platformami. Čím víc jste vyběhaní na jedné z nich, tím více vás zrazuje pohybová paměť při přechodu na druhou platformu a je to opravdu opruz. 

Druhý problém je v tom, že si musíte zvyknout na jiný styl práce s informacemi, kde se u Macbooku věci hodně točí kolem iCloudu a synchronizace s ním, což vyžaduje kapku větší závislost na datech, ale komplikuje to taky věci jako je přenos dat přes flashdisky anebo používání různého příslušenství, na které můžete být navyklí – například laserová ukazovátka Logitech mají klasický port USB pro komunikaci mezi ukazovátkem a počítačem, takže potřebujete minimálně adaptér. 

Mac je svět sám pro sebe – a řekl bych, že skoro možná nejlíp funguje, když ho používáte jenom jak je, protože u něj prostě platí, že věci buď fungují samy od sebe, anebo nefungují vůbec. MacOS zakapotuje všechny chybové hlášky – a na tomhle jsem nerozchodil svou starou myš s Bluetooth a netuším proč, protože tu prostě nejsou nástroje, jak cokoliv zjistit. Prostě to jede, anebo to nejede, Apple se zabývá laděním kompatibility mezi svými vlastními produkty, a tak jim to většinou funguje, zatímco u těch ostatních jste tak nějak sami na svém.

 

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama